Święta Dzieciom

Pod tym hasłem od 2004 roku corocznie odbywają się kolejne edycje akcji charytatywnej. Akcja sama w sobie nie była moim pomysłem, zrodziła się na Wydziale Fizyki AGH, a następnie rozprzestrzeniła się na Wydział EAIE AGH (samogłosek), a do jej organizacji wciągnął mnie w 2006 roku Michał Rzadkosz, kolega ze Stowarzyszenia STN. Idea przypadła mi do gustu i od samego początku zacząłem ją dynamicznie rozwijać. Gdy przejąłem organizację akcja wyglądała skromnie i polegała na zbiórce pieniędzy kilku studentów w garniturach pod dziekanami przy tablicy, na której znajdowały się zdjęcia z ubiegłego roku ozdobione sosnowymi gałązkami. Intensywne działania przyniosły efekty już w pierwszym roku, dochód zwiększył się z około 1,5 tyś do ponad 5 tyś zł. Kwota ta systematycznie rosła by w roku 2010 osiągnąć ponad 28 tys zł. i stać się rozpoznawalną marką posiadającą kojarzone z akcją logo, koszulki i czapeczki oraz szereg inicjatyw, które na stałe wpisały się w życie uczelni. Wraz z rozwojem akcji docierał się komitet organizacyjny, który wzbogacałem o kolejne osoby, wszystkim im chciałbym w tym miejscu podziękować za lata wspólnie spędzone przy organizacji szczytnego przedsięwzięcia. Organizatorami wydarzenia początkowo były koła naukowe i Studenckie Towarzystwo Naukowe. W historii organizacji przez pewien okres czasu uczestniczyła także Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH, lecz nasza współpraca nie przynosiła większych efektów i wspólnie z resztą komitetu organizacyjnego postanowiliśmy z niej zrezygnować.
Celem akcji początkowo była zbiórka pieniędzy, za które kupowane były prezenty gwiazdkowe dla dzieci z domów dziecka, oraz w 2010 roku także podopiecznych Fundacji Hospicjum Domowego dla Dzieci „Alma Spei”. Podopieczni pisali listy do św. Mikołaja z konkretnymi życzeniami, które studenci starali się jak najwierniej spełnić. Przez kolejne lata zakupiliśmy prezenty dla podopiecznych z: Domu Dziecka nr 1, Domu Dziecka nr 7, Domu Dziecka dla Dziewcząt na ul. Siemiradzkiego, Domu Dziecka im. Jana Brzechwy, Rodzinnych Domów Dziecka w Sułkowicach i Rabce oraz Fundacji Hospicjum Domowego dla Dzieci „Alma Spei”. Kupowaliśmy: zabawki, gry, rozwojowe pomoce wychowawcze, plastyczne oraz specjalistyczne materiały edukacyjno – zawodowe (np. narzędzia fryzjerskie). Zapraszani corocznie do placówek na Wigilię obdarowywaliśmy paczkami około setkę dzieci. Następnie akcja ewaluowała ku zbieraniu pieniędzy i przekazywaniu ich na sprzęt medyczny do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Zbiórka pieniędzy połączona jest z kilkudniowym planem eventów, niektóre, dzięki dużej przychylności władz, już na stałe wpisały się w życie uczelni.
Akcja nabrała rozmachu dzięki zaangażowaniu ponad stu pięćdziesięciu wolontariuszy kwestujących na wszystkich wydziałach, przebranych w czapeczki Św. Mikołaja i czerwone koszulki z logiem akcji. W zamian za datek rozdają okolicznościową, specjalnie wybijaną na ten cel monetę. Zamiennie do monety można otrzymać naklejkę z Misiem, logiem akcji.
„Wesołe Święta Dzieciom” to inicjatywa powiązana z wydarzeniami kulturalnymi wspomagającymi zbiórkę pieniędzy. Tradycyjnie rozpoczyna się ona od zainicjowanego przeze mnie Wielkiego Kolędowania pod Dziekanatami, w które studenci angażują się z dużym zapałem. Każdy może przyjść ze swoim instrumentem lub bez pod dziekanat, gdzie czekają na niego słowa kolęd i czapeczki św. Mikołaja. W południe uczelnia zamienia się w jedną wielką rodzinę śpiewającą razem świąteczne piosenki i kwestującą na wspólny cel. Kolejne dni zależą od inicjatyw, które zostają wymyślane w danym roku. W kolejnych latach akcji, której byłem organizatorem były to: koncerty, aukcje, Tramp Party – autobus akcji charytatywnej jeżdżący na trasie Miasteczko Studenckie – AGH oraz kiermasz, na którym powodzeniem cieszyły się ozdoby świąteczne zrobione przez dzieci z domów dziecka: ręcznie malowane kielichy, przybrania choinkowe zrobione z masy solnej i papieru, kartki świąteczne i świecące w nocy ozdoby okienne. Wieczorem tradycyjnie zbiórka pieniędzy przenosi się z budynków uczelni do akademików.
Ostatniego dnia odbywa się Wielki Finał Akcji, czyli impreza główna w klubie Studio z zaproszonymi gości umilającymi czas. W kolejnych latach zaprosiliśmy na występy: Reprezentacyjną Orkiestrę AGH, Chór Con Fuoco, Studio Tańca Sihir, Kabaret Młodych Panów oraz Kabaret Chwilowo Kaloryfer. W 2010 roku podczas Finału Akcji wielki sukces odniosła licytacja podczas której wystawiono m.in.: rękawicę bokserską Tomasza Adamka, mundur żołnierza polskiego z Afganistanu, flagę polski z autografami siatkarek polskich oraz kask Rektora Kąkola.
Nadanie akcji kształtu, oraz stworzenie jej rozpoznawalnego wizerunku było dla mnie ważną lekcją organizacji, tym bardziej cieszę się, że obecnie wydarzenie jest rokrocznie kontynuowane przez kolejne pokolenia studentów zaangażowanych w koła naukowe AGH.